Tombol az őszi időjárás, hullanak a változatos színű levelek a fákról. A talajon összegyűlt avarban több állat is megbújik ilyenkor és keres menedéket. A természetben sétálva olykor arra lehetünk figyelmesek,
hogy valami zörög a levelek között. Ha alaposabban megfigyeljük észrevehetünk egy szelíd, barátságos, barna kis emlőst, egy sünit. De nemcsak a természetben fordulnak elő. Egyre gyakoribb belvárosi parkokban, lakóházak udvarán, kertekben. Mi régebben a szalmabálák között találtunk rá egy aranyos ki sünre. Engem piciny cipőgombszerű orrukkal, bájos nézésükkel képesek levenni a lábamról
Fontos tudnunk, hogy lassan, nyugodtan közelítsünk felé. Mert ha észrevesz minket és veszélyt érez, akkor abban a pillanatban összegömbölyödik. És csak akkor enged ki, ha teljesen biztonságban érzi magát. Ha szeretnénk megfogni érdemes vastag kesztyűt húzni a kezünkre, mert tüskéi igen szúrósak. Egyszer valakitől azt hallott, hogyha az összegömbölyödött testet elkezdjük simogatni, akkor egy idő után szétnyílik. Ezt az állítást nem tudom alátámasztani. Igen ritkán találkozom sünnel és ha találkoznék is nem hiszem, hogy ezzel próbálkoznék. Inkább keresnék neki egy nyugalmas, forgalomtól mentes helyet, vagy egy avarkupacot, ahol biztonságba helyezhetem. Ha úgy látnám, hogy valami baja van, netán sérült kicsiny teste, akkor pedig elvinném az állatorvoshoz.
Magyarországon leginkább a keleti sünnel (Erinaceus roumanicus) futhatunk össze. De egyre népszerűbb hobbiállatként történő tartása, így más fajtáival is találkozhatunk, pl. a kedvelt fehérhasú sünnel. De náluk figyelni kell arra, hogy az itteni téli klímát nem élik túl a szabadban, segíteni kell nekik az áttelelésben.
Ez a kedves, szelíd jószág éjszakai életmódot folytató, magányosan élő emlős. A fészkében olykor láthatunk több egyedet is, a kis utódokat. De mihelyst felnőnek a pici sünök szét is szélednek és újra egyedül maradnak. A kicsiket nem szabad megfogni vagy a fészket bolygatni, mert az anyjuk elhagyhatja őket. Gyenge látással bírnak, de hallásuk és szaglásuk igen kifinomult. Éles fogaik vannak, amellyel ha megharapnak nagy fájdalmat tudnak okozni. Kedvenc élelmük a földigiliszta, csiga, sáska, de olykor a gyíkot, dögöt és a lehullott gyümölcsöket is megeszik. Tejet tilos adni nekik!
Nagyon fontos tulajdonságuk az összegömbölyödés. Képes kevesebb, mint egy másodperc alatt összegömbölyödni. Ezzel a életét is megmentheti. Pl.. ha leesnek valahonnan vagy veszélyt éreznek egy ragadozóval szemben. De a téli hónapokat is összegömbölyödött labdakánt élik túl A bőrükön lévő tüskék kiváló védelmi feladatot látnak el és jó álca a vadonban.
2014-ben az év emlősévé választották. Kipusztulás nem fenyegeti, de védelem alatt áll, eszmei értéke 25000 Ft.
További érdekességek: http://sunbarat.hu/hirek