Bákai Zoltán 1973-ban született a Szatmár megyei Kálmánd településen, majd Kaplony községbe nősült, ahol ma is él családjával, és ahol kialakította saját kovácsműhelyét.
1989 óta foglalkozik a kovácsmesterséggel, akkor még a szülőfalujában, Kálmándon kezdte elsajátítani a tudományt. Elmondása szerint, az akkori műhelyben a kovács szakmán belül mindennel foglalkoztak, viszont őt különösen a patkolókovács mestersége érdekelte. Zoltán és két fia, Szabolcs és Balázs, a környék ismert patkolókovácsaivá váltak. Szabolcs már teljesen önállóan dolgozik apja mellett, önállóan patkol, Balázs pedig a szakma tanuló szakaszában van.
A családapának 2008–2009-ben lehetősége volt angol szakemberektől tanulni mégpedig Romániában. Az évek során egyre több lovardából keresték fel Zoltánt, és a nagy távolságok miatt nem a lovakat vitték a kovácshoz, hanem a műhelyt kellett a lovakhoz juttatnia, ezért egy mozgó műhely kialakításába fogtak, mely készenáll a lovardákba érkezni. A patkókat és a szerszámokat már nem ők készítik el, ezeket ugyan vásárolják, mely elősegíti munkájukat.
A patkolókovács feladata rendben tartani a lovak patáit, hisz ők nem tudják saját patáikat tisztogatni és megőrizni az egészségüket, így azokról 6-7 (akár nyolc) hetente levágja a ló patáira nőtt szarut, megtisztítja és szükség esetén korrigálja a problémákat patkóval. Vannak lovak, melyek különleges patkókat igényelnek, ezek a paták többségében valamilyen problémával rendelkeznek. A Bákai család különböző lovakat szokott patkolni, akadnak díjugratásban és díjlovaglásban tevékenykedő lovak, fogathajtában tevékenykedők, melyek az ő istállójában is megtalálhatók, de dolgoznak iskolalovakkal, mezőgazdaságban dolgozó lovakkal, és az állatok iránti szeretettből, szabadidős tevékenységet betöltő lovakkal is.
Zoltán kiemelte a lovak szeretetének a fontosságát, hisz ez lehet a legfontosabb indíttatás egy patkolókovács számára. Ő maga is egy kisebb istálló tulajdonosa, lovai pedig fogathajtásban és tereplovaglásban használtak, viszont csak hobbi szinten, a lovak és a sport szeretetéért. Bákai Zoltán és a környék lótartói remélik, hogy sok éven keresztül fogja még a nagy állatok egészségét és tisztaságát biztosítani.
Fotó: Bákai Zoltán
Támogatóink:
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Petőfi Kulturális Ügynökség