A Hargita megyei Csíkcsicsóban pár éve László Rezső plébánosatya a lelkek ápolása, a közösségépítés és a gyerekekkel való jó kapcsolat kialakítása mellett gyógynövények és zöldségek termesztésébe, gyűjtésébe kezdett.
Falun nőtt fel és a kétkezi munkával már gyerekkorában megismerkedett, habár szeretett tanulni, a szűlői intés, mely szerint dolgozni nem szégyen, mai napig meghatározza életét, falustársainak igyekszik átadni az imádkozás és a kétkezi munka harmóniáját.
A fiatal plébános, ha teheti, háztáji élelmiszert fogyaszt, számára ezért is fontos mindaz, ami a Páduai Szent Antal plébánián, a papilak udvarán megterem. László Rezső egy évet töltött az önfenntartó pálos szerzeteseknél Lengyelországban, ahol fóliasátorban, paradicsom termesztésén is dolgozott. A csicsói plébánia kertjében közel tíz áron zajlik a növénytermesztés.
A zöldségeket vegyszermentesen termeszti, egy részüket a fóliasátorban, másikat szabadföldön. Több száz paradicsom palánta már szépen növekszik a fóliasátrakban, de ad a papilak udvara finom uborkát, sárgarépát, céklát, paszulyt, tököt is. A plébános a közösség összekovácsolására is kiváló alkalomnak tartja, ha zöldségért, paradicsomért keresik fel, gyakran betérnek hozzá, sőt segédkeznek is a szomszédok. Így olyan emberekkel is találkozhat, akikkel egyébként a templomban nem.
Jó kapcsolatot ápol a település lakóival, naponta többen is felkeresik, a zöldségek mellett van, aki gyógyteáért tér be hozzá, de ha külföldről érkezik haza valaki, vagy ha vendégeket fogadnak a faluban, rendszerint meglátogatják a település lelkivezetőjét. Rezső atya életét Macalik Ernő biológus, a teáknak az embere is meghatározta, így a teafüvek termesztése is fontos szerepet kapott, a gyógynövényes ágyások is szépen sorjáznak a papilak udvarán.
Az Úr kertjének a termékeit - így címkézi a teafüves tasakokat -, forgalmazni is szeretné, és már a termelői igazolás birtokosa is. Aki Csíkcsicsóban jár, ne kerülje el a főút mellett lévő katolikus templom szomszédságában lévő papilakot, itt ugyanis tartalmas, lélekemelő beszélgetés mellett, vegyszermentes zöldséggel, gyógyteával is gazdagodik.
Támogatóink:
Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., Emberi Erőforrások Minisztériuma és a Petőfi Kulturális Ügynökség