Bár még csak februárban járunk és nem godnolunk a tavaszi virágágyásaink vagy az ablakban nevelhető virágok rendezgetésére, velünk szemben a virágkertésznek most van a legtöbb munkája.
A legzimankósabb napokon is arra kell törekednie, hogy a fóliában nevelt cserepes növények ne fázzanak meg és elegendő tápanyaghoz, illetve nedvességhez jussonak, hogy a tavasz első virágos ünnepére, a Nőnapra kellően kinyíljanak és örömet hozzanak annak, aki veszi, de annak is, aki kapja.
Dukai Tivadar Tóthfaluban évtizedekkel ezelőtt tette le az életét a fóliás növénytermelés mellett. Számára kezdetben a primőr zöldségnövény-termelés jelentette a megélhetést, de a piaci körülmények változásával ő is váltásra kényszerült. Így a korszerű, nagy légterű fóliákat a virágok népesítették be. Egy kertészetben egész évben van munka, de az igazi idényt a kora tavaszi és a november előtti, azaz a mindenszentek előtti időszak jelenti. Most a nőnapi virágok kitermelésére kell figyelni, ősszel pedig a vágott és cserepes krizantémra. Mint mondja, a vásárlók igényeinek megfelelően kell a termékpalettát alakítani, de ami szinte minden évben divat, az a kankalin, illetve divatos nevén mondva a primula. Megannyi színárnyalata, variációja létezik, szinte mindenki igényét kielégíti. Ezen felül aránylag olcsó virágról van szó, mindössze 400 forintnyi dinárért már lehet kapni belőle a piacon. Egyik jó tulajdonsága, hogy kiskertbe, vagy nagyobb cserépbe át is ültethető és követlező év tavaszán már az udvart is dísziti. Ellenálló a hideggel szemben, így nem kell attól tartani, ha csak nem lesz ismét -20 fokos hideg, hogy kifagy. Akármilyen igénytelennek is tűnik a kinevelése, azért, hogy szép és mutatós példány kerüljön a kedves hölgy ablakába Nőnapon, meg kell adni a kellő törődést, már palánta-korban is. A fóliákban fontos állandó hőmérsékletet tartani, ügyelni a tápanyagpótlásra és nem utolsó sorban vjrusmentes palántás kell beszerezni.
A Dukai virágkertészetben a tavaszi virágok közül még a muskátli van kínálatban. Ez a virág is megannyi formában és színben várja a vásárlókat, mint a kankalin. A folyómuskátlitól kezdve az egyszerű, lassan növő példányokig minden félét kinemesítettek a szakmabeliek, csak legyen vásárlóerő is, aki megveszi. Mert a bizonytalan gazadsági helyzetben sajnos egyre kevesebb pénz jut a szépre és a mutatósra, így a virágok, és főleg az egynyári virágok vásárlására. Az egy idényben kinevelt 20 ezer palánta nem mondható nagy tételnek, de kis falvak révén, és hétről hétre szegényebb piacokon részt venni nem a virágkertész álma és megélhetésének alappilére.